
Jak vybrat pergolu

Přečtěte si plusy i minusy, nejpoužívanějších materiálů a zjistěte, při jaké velikosti zastřešení už potřebujete stavební povolení.
7 otázek před výběrem
- jak bude pergola veliká,
- k jakým účelům poslouží,
- kde bude stát,
- z jakého bude materiálu,
- co se použije na její zastřešení,
- jak bude vypadat
- a kolik peněz za ni plánujete utratit.

1. Velikost
Alfou a omegou výběru je rozměr pergoly nebo altánku. Pokud často pořádáte grilovačky samozřejmě budete potřebovat větší velikost. Pamatujte ale, že pokud plocha pergoly přesáhne 25 m², musíte už mít povolení od stavebního úřadu.
2. Použití
Nejčastěji lidé pergolu využívají k posezení a grilování, ale ve stylu pergoly lze už dnes mít i krytý přístřešek pro auto.
3. Umístění
U novostaveb se nejčastěji setkáváme s tím, že pergola je hned vedle domu, kotvená do fasády. V podstatě jde o zastřešení terasy, jež většinou sousedí s obývacím pokojem, a pergola se tak za pěkného počasí vlastně stává součástí domu. Druhou variantou je, že pergola je samonosná a stojí samostatně v zahradě.
4. Materiál
Zahradní pergola bývá nejčastěji dřevěná (oblíbené je borovicové a modřínové dřevo), nebo kovová (hliníková).
Předností dřevěných pergol je nižší cena, možnost zhotovení svépomocí a přírodní vzhled. Minusem pravidelné natírání, hořlavost a nižší životnost v porovnání s kovovými pergolami. Na rozdíl od kovových pergol také není snadné ukotvení bočního a střešního zastínění.
Pergoly vyrobené z hliníkových profilů zažívají nyní velký boom. Hliník vyniká velkou nosností a výdrží, přitom je lehký. Profily nezabírají tolik místa jako u dřevěných a ocelových pergol. Hliník nerezaví a navíc kvalitní hliníkové pergoly mívají povrchovou úpravu ve formě práškové barvy (komaxit), která je vysoce odolná proti otěru a povětrnostním vlivům.
5. Možnosti zastřešení
Co ale zákazníci u hliníkových pergol oceňují úplně nejvíce, je možnost zvolit si několik typů zastřešení. Konkrétně na střeše pergoly mohou být nejmodernější pohyblivé naklápěcí lamely (slunolam), designový baldachýn či markýza, polykarbonátová krytina, nebo bezpečnostní skla. Pro co největší komfort pak lze u hliníkových pergol zakrýt i boční stěny, čímž si výrazně prodloužíte dobu, kdy pergolu využijete.
Koupit lze i ocelové pergoly. Ty dlouho vydrží a jsou bezúdržbové. Jsou ale zase oproti hliníkovým těžší a také nenabízí takovou variabilitu střešního a bočního zastínění.
6. Vzhled
Samozřejmě každý má jiný vkus, přeci jen ale platí určitá doporučení. Dřevěná pergola lépe zapadne do chatové oblasti nebo k vesnickému domu, kde je použito hodně prvků ze dřeva. Naopak hliníková pergola má nadčasový design (k tomu pomáhá i integrovaný okap) a určitě ji volte v případě, že máte novostavbu a máte například šedou omítku, hliníková okna nebo venkovní žaluzie. Zkrátka k takto moderně pojatým domům by pergola ze dřeva neseděla.Ještě je ale důležité zmínit, že hliníkové pergoly nemusí mít jen antracitovou barvu. Jdou vyrobit v nejrůznějších barevných odstínech. Můžete si tedy koupit pergolu, která bude jedinečná a bude s vaším domem či střešním bytem v dokonalém souladu.
7. Cena
RÁDI VÁM ZPRACUJEME ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU
Nezabere vám to více než pár minut a nic neriskujete. Cenový odhad získáte do několika dnů.
Mám zájem o nezávaznou nabídkuZískejte nezávaznou nabídku zdarma
Nezabere vám to více než pár minut a nic neriskujete. Cenový odhad získáte do několika dnů.
Mám zájem o nezávaznou nabídku

Mohlo by vás zajímat


Hliníkové pergoly u domu
- Výběr

- Výběr

Zaručíme kvalitu a profesionální montáž
5letá záruka
Atiko jako záruka kvality. I proto našim zákazníkům poskytujeme pětiletou záruku.
Profesionální tým
Za našimi výsledky stojí jeden pevný tým, který jen tak něco nerozhodí.